Dějiny Říma

7. prosince 2009 v 15:59 | Jakub Kalita
S dějinami se návštěvník Říma setkává na každém kroku a dochované památky pokrývají víc než dvě tisíciletí. Řím vznikl spojením několika osad, podle legendy roku 753 př. n. l., a od počátku 7. století př. n. l. mu vládli etruští králové; název Roma je snad podle etruského rodu Ruma. Po roce 509 př. n. l., kdy byli králové vyhnáni, vznikla římská republika. Do roku 270 př. n. l. republika postupně zabrala většinu území Apeninského poloostrova a pak obrátila pozornost k zámořským državám. Do 1. století n. l. se zmocnila Španělska, severní Afriky a Řecka. Rozpínající se říše nabízela příležitosti mocichtivým jednotlivcům a konflikty mezi silnými osobnostmi vedly nakonec k rozpadu republiky. Nějakou dobu jí vládl diktátorský Julius Caesar a jeho synovec Octavianus jako první římský císař přijal titul Augustus (Vznešený). Za Augusta se z města, budovaného dosud převážně z cihel, stává reprezentativní střed říše. Vznikají veřejné budovy, fóra, lázně, cirky, paláce - hlavním stavebním materiálem se stává mramor.
Pantheon
Během vlády Augustovy se narodil Ježíš Kristus a přestože křesťané byli až do 4. století pronásledováni, nové náboženství se prosadilo a Řím se stal jeho centrem.Takový je Řím.

Jestli se vám bude líbit tento článek tak ho komentujte.
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 HAAS HAAS | Web | 7. prosince 2009 v 17:16 | Reagovat

Psal si, že když se nám bude článek líbit, tak ho máme komentovat. Byl hezký, Augustus doopravdy znamená "Vznešený", je to dobré. Máš to hezké, a ohodnotil jsem to na nejvíc hvězdiček. Ještě by se hodila rubrika: Dějiny měst z Egypta, vím spoustu o Elefantině, údolím králů atd. Máš to pěkné, už musím jít, zatím!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama